nedjelja, 30. ožujka 2014.



Tratinčica – Bellis Perennis L.


         
     Opis
-         Trajna biljka
-         Korijen – čupav
-         Listovi – eliptični i na vrhovima nepotpuno nazubljeni
-         Cvat – dvoredni: vanjski red sastoji se od bijelih jezičastih cvjetova , a unutrašnji se sastoji od žutih cjevastih cvjetića




Vrijeme branja

Najbolje je brati u rano proljeće listove zajedno sa cvijetom jer tada ima najveću koncentraciju hranjivih tvari.

Lokacija

Nalazimo je na livadama, parkovima, vrtovima, vinogradima, odgovaraju joj nadmorske visine do čak 1800 metara.

Način pripreme i upotrebe

Tratinčica je dobar prirodni metabolik koji potiče cijeli metabolizam na pojačani rad i bolju izmjenu tvari.
Sok
 Nakon branja listove i cvjetove operite u nekoliko voda i zatim usitnite. Iz usitnjene tratinčice istisnite 1 – 3 žlice soka , pomiješajte sa jednakom količinom vode i popijte.
Ukoliko svježe istisnuti  sok pomiješate sa medom pomaže liječenju organa za disanje ( pretpostavlja se da djeluje zbog sadržane sluzi  u tratinčici).
Čaj
Ukoliko biljku osušite možete je koristiti kao čaj. Jednu do dvije žličice suhe biljke prelijte šalicom prokuhane vode. Ostavite stajati 10 minuta, a zatim procijedite.
Čaj najbolje pomaže kod bolesti povezane sa probavom hrane ( zbog sadržaja gorkih tvari) i pri liječenju bronhitisa.
Također možete zasebno koristiti cvijet i listove.
 Cvjetovi sadrže saponine, polifenole, flavonoide, polisaharide i inulin.  Danas se najčešće upotrebljavaju u kozmetičkoj industriji  jer obuzdavaju stvaranje melanina i ujednačuju boju kože kod poremećaja pigmentacije. Također obnavljaju stanice kože i dubinski hidratizira kožu. Umjesto da kupujete skupu kozmetiku koja nekoliko godina stoji na policama trgovina pokušajte sami izraditi macerat od tratinčice koji će biti zdraviji i puno jeftiniji.
 Macerat  cvjetova tratinčice
Cvjetove ostavite oko 5 dana da se prosuše( koliko čete ih ostaviti da se prosuše ovisi o količini vlage u njima).

 Osušene cvjetove stavite u čisti staklenku, prelijte hladno prešanim uljem (koje ćete ulje koristiti ovisi o vašem tipu kože) i ostavite 5 tjedana na tamnom mjestu sobne temperature.
Ulja koja odgovaraju svim tipovima kože su: suncokretovo ulje, ulje koštica marelice, bademovo ulje, ulje jojobe i ulje koštica grožđa. Navedena ulja odgovaraju svim tipovima kože jer se brzo upijaju i dubinski hrane kožu.


 Nakon 5 tjedana procijedite i uživajte u domaćem kozmetičkom pripravku.
Listovi tratinčice su bogati vitaminom C,provitaminom A,bjelančevinama (3 %) i ugljikohidratima (5 %) stoga ih preporučam za jelo.
Salata od listova tratinčice
Oprane listiće nasjeckajte i  pomiješajte sa svježim sirom. Začinite sa uljem ( preporučam laneno), limunovim sokom i soli te po mogućnosti ostavite pola sata do sat vremena da odstoji.




Nema komentara:

Objavi komentar